Botoks

Toksyna botulinowa zwana popularnie botoksem to neurotoksyna powodująca osłabienie zdolności mięśni do skurczu, a także blokującą wydzielanie potu i łoju. Jej działanie jest czasowe i odwracalne.

Efekt zabiegu widoczny jest już po kilku godzinach – pełne korzyści dostrzegalne są po około 14 dniach. Okres działania botoksu uzależniony jest od rodzaju skóry, trybu życia czy mimiki pacjenta – trwa najczęściej od 3 do 6 miesięcy (nieco krócej w miejscu występowania tzw. „kurzych łapek” – 2-4 miesięcy). Zabieg może być powtórzony po upływie co najmniej 3 miesięcy.

Wskazania do zabiegu:
  • zmarszczki mimiczne,
  • uśmiechu dziąsłowego,
  • bruksizm,
  • nadpotliwość w obrębie czoła, pach, dłoni i stóp,
  • migreny.
Jak wygląda zabieg?

Zabieg trwa ok 15-20 minut i polega na wstrzyknięciu botuliny za pomocą bardzo cienkiej i krótkiej igły w wybrane miejsca. W większości przypadków nie stosuje się znieczulenia miejscowego, za wyjątkiem dłoni i stóp – w tych miejscach ból może być bardziej odczuwany.

Co trzeba wiedzieć?

Po zabiegu na twarzy przez ok. 4 godziny nie powinno się pochylać głowy, należy także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i pozycji leżącej. Zaleca się także unikania opalania, korzystania z sauny i przebywania w wysokiej temperaturze. Przez ok. 12 godzin niewskazane jest masowanie lub uciskanie miejsc poddanych zabiegowi, a przez kolejne 2 tygodnie wykonywanie jakichkolwiek innych zabiegów. Przez dobę po zabiegu nie zaleca się spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. Na miejsca wkłucia do 12 godzin nie należy nakładać makijażu, a do pielęgnacji skóry należy stosować preparaty bez substancji drażniących. Niewskazane jest także latanie samolotem przez 3 doby po zabiegu.